top of page

CONTABIL SEF

Compania angajatoare este furnizor de produse si tehnologii in industria Agro (Ingrasaminte BIO, Insecticide, Erbicide, Fungicide, Seminte)

RESPONSABILITATI

  • Organizeaza si supervizeaza deparatmentul Contabilitate;

  • Organizeaza si asigura efectuarea corecta si la timp a inregistrarilor in contabilitate, cronologic si sistematic, potrivit planurilor de conturi si normelor pe baza documentelor justificative ale tuturor operatiunilor patrimoniale.

  • Realizeaza declaratiile contabile de: TVA, impozit pe profit, alte taxe;

  • Realizeaza controlul inventarului, incasarilor si platilor neefectuate;

  • Monitorizeaza schimbarile in legislatia financiar-contabila si asigurara respectarea de catre companie a tuturor reglementarile financiare, contabile, legislative, impozite si taxe;

  • Organizeaza si pastreaza evidenta inventarului de mijloace fixe in conformitate cu legislatia in vigoare;

  • Asigura indeplinirea obligatiilor societatii catre bugetul de stat, unitati bancare, furnizori etc.

  • Se sigura de intocmirea la timp si in conformitate cu dispozitiile legale a balantelor de verificare, bilanturilor semestriale si anuale, precum si a situatiilor lunare privind principalii indicatori economico-financiari;

  • Supervizeaza realizarea situatiilor contabile lunare;

  • Urmareste fluxul de numerar si planifica platile

  • Calculeaza impozitul pe profit;

  • Deleaga sarcini catre suborbonatii directi si se asigura de rezolvarea acestora;

  • Pastreaza confidentialitatea privind actiunile prezente si viitoare din cadrul departamentului in care isi desfasoara activitatea;

  • Propune masuri pentru imbunatatirea si planificarea eficienta a activitatii din departament.

PROFIL

  • Experienta pe un post similar minim 10 ani

  • Detinerea tuturor autorizatiilor la zi necesare desfasurarii activitatii contabile

  • Grad ridicat de implicare, independenta si autonomie in luarea deciziilor;

  • Capacitatea de a lucra in echipa

  • Capacitatea de a comunica interpesonal si in cadru organizational

  • Proactivitate si initiativa

  • Capacitate de analiza si previzionare bugetara:

  • Aptitudini analitice si atentie la detalii;

  • Capacitate de a gestiona in mod calm situatii diverse specifice rolului;

  • Abilitati in utilizarea si intelegerea sistemelor informatice in contabilitate

  • Experienta in lucrul cu programe informatice de contabilitate

  • Bune cunostinte de Excel, comunicare pe email

PROGRAM& LOCATIE

L-V: 9:00-18:00

Sector 3

Pentru a aplica la acest job, va invitam sa trimiteti CV-ul pe email la office@hrdaily.ro